PLEMENO

Zde se dozvíte něco o plemeně kolie dlouhosrsté

 

Standard Kolie dlouhosrstá – Collie Rough

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE  

SECRETARIAT GENERAL : 14, rue Leopold II, 6530 THUIN (Belgique) 

STANDARD č. 156 / 19.10.1988 / D

 

Země původu: Velká Británie 

Celkový dojem: Jde o psa největší krásy s klidnou důstojností. Žádná část těla není v nesprávném poměru vzhledem k celku.

Charakteristika: Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a stopy hrubosti. Výraz je velmi důležitý. Pozorujeme-li významné znaky tohoto plemene, vyznačují se dokonalou vyvážeností a správnou strukturou lebky a nosní partie a velikostí, tvarem, barvou a uložením očí a korektně nasazenýma a správně nesenýma ušima.

Povaha: Přátelsky založená, bez jakékoliv stopy nervozity nebo agresivity.

Hlava a lebka: Vyváženost hlavy je velice důležitá; musí být posuzována v poměru k velikosti psa. Při pohledu shora i z profilu se hlava podobá tupému, čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Lebka je plochá, zužující se plynule po stranách v hladké linii od uší ke špičce černého nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti a tlama působila tence a špičatě. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a obličejové partie paralelně a rovně a jsou stejně dlouhé. Jsou odděleny lehkým, ale patrným stopem neboli odsazením. Střed mezi vnitřními koutky očí (současně centrum korektně umístěného stopu) představuje střed vyvážené délky hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného nosu je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist silná a dobře formovaná. Hloubka lebky od nadočnicových oblouků až pod okraj spodní čelisti nesmí být nikdy nadměrná (celkově ne hluboká). Nos zásadně černý.

Oči: Velice důležitý bod dodávající psovi půvabný výraz. Střední velikosti (v žádném případě ne příliš malé), poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, barvy tmavě hnědé, vyjma jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých jsou oči (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.

Uši: Malé, na lebce nasazené ani blízko, ani příliš daleko od sebe. V klidu položené dozadu, avšak jakmile je vzbuzena pozornost psa, jsou otočeny dopředu a neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je sklopena přirozeným způsobem dopředu až pod vodorovnou linii přehybu.

Tlama, chrup: Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby přesahují bez mezery spodní zuby a jsou kolmo vsazené v čelisti.

Krk: Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.

Hrudní končetiny: Lopatky šikmé a dobře zaúhlené. Běhy rovnoběžné a svalnaté, přičemž lokty se nestáčí ani dovnitř ani ven, s nepříliš silnými kostmi.

Tělo: V porovnání s kohoutkovou výškou trochu delší; hřbet pevný, s lehce klenutými bedry. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přičemž za lopatkami značně široký.

Pánevní končetiny: Stehna svalnatá; končetiny suché a šlachovité pod dobře zaúhlenými kolenními klouby. Hlezna nízko usazená a silná.

Tlapy: Oválné, s dobře vyplněnými polštářky. Prsty na předních tlapách dobře vyklenuté, na zadních tlapách trochu méně vyklenuté a těsně sevřené.

Ocas: Dlouhý, pevná část dosahující nejméně k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko se špičkou lehce zvednutou. Při vzrušení může být nesen výše, avšak nikdy ne nad hřbetem.

Chůze, pohyb: Pohyb je nepřehlédnutelným, charakteristickým znakem tohoto plemene. Dobře stavěný pes nikdy nevytáčí lokty, přesto jsou přední tlapy při pohybu poměrně blízko u sebe. Křížení končetin, kličkující nebo valivá chůze je vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi paralelně, avšak ne příliš těsně u sebe. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Silné zadní běhy s vydatným posunem. Odpovídající prostorný krok je žádoucí, měl by být lehký a bez námahy.

Osrstění: Přizpůsobuje se obrysům linie těla, velmi husté. Krycí srst hladká, tvrdá na dotek; podsada jemná, kožešinová a velmi hustá, skoro skrývající kůži. Límec a náprsenka bohaté. Na masce a obličeji hladká a krátká. Na špičkách uší hladká a krátká, směrem ke kořenům uší srsti přibývá. Praporce na hrudních končetinách bohaté. Pánevní končetiny až k hleznům hojně osrstěné, od hlezna dolů však osrstěné krátce a hladce. Ocas osrstěn velmi bohatě.

Barva: Tři uznávané barvy: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle.

Sobolí barvy: všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí. Světlá slaměná nebo krémová barva jsou vysoce nežádoucí.

Trikolor: převládající černá se sytými, tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech na vrchní srsti je vysoce nežádoucí.

Blue-merle: převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě  mramorovanou kresbou. Syté tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost se nepenalizuje. Velké černé skvrny, břidlicové zabarvení nebo zrzavý nádech jak na vrchní srsti, tak v podsadě jsou vysoce nežádoucí.

Bílé znaky: všechny výše uvedené barvy se mohou vyznačovat pro kolie typickými bílými znaky. Obvyklá je tato kresba: celý nebo částečně bílý límec, bílá hruď, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. Na obličejové partii a/nebo na lebce se může vyskytovat lysina.

Výška: Výška v kohoutku: psi       56 - 61 cm

                                       feny     51 - 56 cm

 

Vady: Všechny odchylky od předcházejících bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni jejich odchylky.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.

 zdroj: https://www.cmku.cz/index2.php?stranka=plemena

Historie plemene

 

Kolie vznikla pravděpodobně z původních anglických a skotských pasteveckých psů. Odkud pochází jejich dnešní názov není dodnes celkem jasné. Podle někteých pásli tito psi plemeno ovcí s černými hlavami a nohami "Col", psi byli teda nazýváni "colley dogs". Podle jiných teórií pochází jejich název ze slova "coaly" což znamená černý jako uhel.


První zmínky o psech nazývaných Colleys pochází už z 18. století, ale plemeno nemělo ješte ani zdaleka dnešní podobu, byli to hrubší a těžkopádnejší psi. Později k nim byl pravděpodobně přikřížený írsky a Gordonův setr, taky barzoj, čím kólie získala elegantní protáhnutou hlavu. První kólie byly především trikolórní anebo blue-merle, najznámější dnešní barba - zlatá sa prosadila až později. Až do poloviny 19. století bylo však plemeno málo známé. Od roku 1959 sa v Anglii konaly první výstavy psů a brzo sa na nich objavily i první kólie,
z kterých jen málokteré byly uznané jako čistokrvné.


V roce 1968 sa objevila kólie zlatý Old Cockie, který sa dožil 14 roků a výrazně přispěl k zušlechtění kólií. V roce 1976 sa proslavil Mr. S. E. Shiley se svojí trojicí kólií - Hulakin, Honpipe a trikolórní Trefoil. Maude, dcera Old Cockieho byla nakrytá Trefoilom a z tohto spojení se narodil Charlemange, velmi známý šampión, zásluhou kterého sa uplatnila zlatá barva s bílým límcem. Tito psi sa stali základem plemena a v těchh časech byli součástí každé slavné chovatelské línie. Téměř každá dnešní kólie má původ v Charlemangovi a tedy i v Old Cockiem a Trefoilovi.

 

V tom čase se kólie staly miláčky královny Viktórie, čož napomohlo popularitě plemene. Do Ameriky byly první kólie vyvezené z Anglie už koncom 19. století. Bohatí Američané platili množství dolarů za anglické kólie a tak není divu, že mnoho kvalitních kólií bylo prodaných právě do Ameriky.


V střední Evropě sea první kólie objevily ještě za čas Rakousko - Uherska, před první světovou válkou. Tito psi však plnili svoje původní poslání - pasení ovcí . Po první světové válce z nich zůstalo jen málo jedinců. Několik chovateů sa jejich "sesbíraním", ale i importem dalších kólií podařilo dostat plemeno z největší krize. Podobná situáce nastala po druhé světové válce. K většímu rozšíření kólii i na našem území došlo až po uvedení filmu "Lassie se vrací". První snahy o založení klubu, združujících chovatele byly už v roce 1924
a 1936. Klub vznikl v Československu až v roce 1947. Od té doby byla budoucnost plemena zajištěná. Vývoj kolie u nás prošel trnitou cestou. Kolie dnes v ČR dosahují evropské úrovně, o čemž svědčí mnohá vítězství v zahraničí.

zdroj: Slovak Collies